< PRAWO
Często stając na kopercie wiemy że powinna być: zamalowana na niebiesko, być szersza, zaznaczona znakiem P + znaczkiem niepełnosprawnych a co najważniejsze wolna. W tym artykule chcemy zebrać informacje, jak poprawnie powinno zostać przygotowane takie miejsce.
Prawo
Podstawowymi aktami prawnymi dot. miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych są:
- rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12.04. 2002r.
- rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
Paragraf 18a, pierwszego z w/w rozporządzeń mówi że: „Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.”
Oznakowanie koperty
Stanowisko postojowe przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej powinno oznaczone: znakiem pionowym D-18a (zastrzeżone miejsce parkingowe, na którym może zatrzymać się może tylko uprawniona osoba) wraz z tabliczką T-29 (Tabliczka informująca o miejscach dla samochodów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się.
Obszar stanowiska powinien wyznaczać znak poziomy P-20 (stosuje się w celu oznaczenia stanowiska postojowego przeznaczonego do wyłącznego użytkowania przez niektórych uczestników ruchu) wraz ze znakiem P-24 miejsce postojowe dla pojazdu samochodowego osoby niepełnosprawnej.
Wymiary
Wymiary stanowiska postojowego dla osoby niepełnosprawnej zależne jest od konta jego położenia względem drogi. Poszczególne wymiary przedstawia poniższy rysunek:
„Koperta” może znajdować się w odległości nie mniejszej niż 5 od okien budynku ( dla zwykłych stanowisk ta odległość wnosi nie mniej niż 7 m do 4 stanowisk, nie mniej niż 10 m do 60 stanowisk i 20 m dla większych zgrupowań.
Osoby uprawnione do korzystania
Z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych mogą korzystać kierowcy niepełnosprawni oraz osoby przewożące osoby niepełnosprawne, z ograniczonymi możliwości samodzielnego poruszania się. Dokumentem uprawniającym do postoju jest tylko i wyłącznie Karta Parkingowa. Kartę tą należy umieścić za przednią szybą, tak aby była widoczna z zewnątrz.
Opłaty za postój
Stanowisko postojowe dla osoby niepełnosprawnej nie zawsze jest bezpłatne. Zwolnienie z opłat określa regulamin ustalony przez zarządce terenu, na którym znajduje się parking. W przypadku miejskich stref płatnego parkowania ,w każdym mieście wygląda to inaczej w zależności od podjętych uchwał. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zbiorem informacji z różnych miast w artykule Strefy Płatnego Parkowania
https://www.likwidacja-barier.pl/2020/08/parking-dla-niepelnosprawnych-kluczowe-informacje/
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20020750690/O/D20020690.pdf
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002311/O/D20192311-c1.pdf
http://gamma.infor.pl/zalaczniki/dzu/2019/228/dzu.2019.228.2311d.0014.pdf
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240000320/T/D20240320L.pdf
https://uprawnienia-budowlane.com/niepelnosprawni-miejsca-postojowe/