Oznakowanie pojazdu

Znaczek inwalidzki, kiedyś to on uprawniał do korzystania z miejsc parkingowych i nie przestrzegania wybranych przepisów. Teraz mam wrażenie że osoby niepełnosprawne dzielą się na dwie grupy: jedni myślą, że jak mają znaczek, to nadal mogą nie przestrzegać wybranych przepisów, a drudzy uważają, że skoro mają kartę, to już znaczka kleić nie muszą. Obowiązku oznakowywania samochodu nie ma, ale jest przywilej, z którego warto skorzystać. Warto żebyśmy byli widoczni na drodze, a nie tylko na parkingu. Oczywiście zdarzają się tacy, którzy nawet za super dobrze jadącym inwalidą nie pojadą, ale czy my się tym powinniśmy przejmować?. Kultura jazdy na całe szczęście się zmienia, a uczciwość wymaga poinformowania współużytkowników drug o tym, że jesteśmy niepełnosprawni. Jak jeździmy idealnie, to niech widzą jakimi świetnymi kierowcami są osoby niepełnosprawne, a jeśli jednak idzie nam to troszkę gorzej, to oznakowanie samochodu zwiększy nasze bezpieczeństwo.

NIEPEŁNOSPRAWNY KIEROWCA

Oznakowanie samochodu kierowanego przez osobę niepełnosprawną reguluje art. 37 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322, z późn. zm.). Przepis mówi, że pojazd ten może być oznaczony nalepką barwy białej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy czarnej, umieszczoną na przedniej szybie w prawym górnym rogu.

ZNCZEK


Przepisy mówią o naklejce na przedniej szybie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką naklejkę umieścić również na szybie tylnej. Ci z tyłu też mają prawo wiedzieć, że jedzie przed nimi osoba niepełnosprawna. Oczywiście naklejka nie może ograniczać pola widzenia kierowcy, zarówno z przodu jak i z tyłu.

NIEPEŁNOSPRAWNY PASAŻER

W myśl przepisu art. 58 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy białej. Tablice te powinny być wykonane z materiału odblaskowego

.
Znaczek

Ważne !

Zarówno oznaczenie pojazdu – kierowanego przez osobę niepełnosprawną – nalepką barwy białej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy czarnej, jak również pojazdu – przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych – tablicą barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego nie zezwala osobie niepełnosprawnej oraz osobie przewożącej takie osoby na korzystanie z ulg i uprawnień z jakich może korzystać osoba, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.

Dodatkowe informacje